Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

J. Niemiec - Problemy koalicji rządowej w Finlandii

J. Niemiec - Problemy koalicji rządowej w Finlandii

Na początku grudnia 2019 roku do dymisji podał się premier Finlandii Antti Rinne, stojący na czele centrolewicowej koalicji pięciu partii politycznych. Powodem rezygnacji szefa rządu był trwający ponad dwa tygodnie strajk pracowników państwowego przedsiębiorstwa pocztowego Posti. Mimo wypracowania kompromisu pomiędzy protestującymi związkowcami a zarządem Posti, premier Rinne w powszechnej opinii nieumiejętnie zarządzał kryzysem, przez co stracił zaufanie ze strony swoich partnerów koalicyjnych. Jego następczynią została Sanna Marin, która w momencie zaprzysiężenia była najmłodszą szefową rządu na świecie.

Jan Niemiec

Analiza ZBN nr 1 (53) / 2020

7 stycznia 2020 r.

Na początku grudnia 2019 roku do dymisji podał się premier Finlandii Antti Rinne, stojący na czele centrolewicowej koalicji pięciu partii politycznych. Powodem rezygnacji szefa rządu był trwający ponad dwa tygodnie strajk pracowników państwowego przedsiębiorstwa pocztowego Posti. Mimo wypracowania kompromisu pomiędzy protestującymi związkowcami a zarządem Posti, premier Rinne w powszechnej opinii nieumiejętnie zarządzał kryzysem, przez co stracił zaufanie ze strony swoich partnerów koalicyjnych. Jego następczynią została Sanna Marin, która w momencie zaprzysiężenia była najmłodszą szefową rządu na świecie. Do największych wyzwań stojących przed nową premier należy ustabilizowanie sytuacji wewnątrz koalicji, wdrożenie ambitnego planu reform oraz powstrzymanie fali populizmu, z którą zmaga się współczesna Finlandia.

Na zdjęciu: Premier Antti Rinne składa rezygnację ze stanowiska na ręce prezydenta Sauliego Niinistö, 3 grudnia 2019. Autor zdjęcia: Matti Porre (Biuro Prezydenta Republiki Finlandii). Źródło: presidentti.fi.jpg

Pliki do pobrania
pdf
J. Niemiec - Problemy koalicji rządowej w Finlandii