Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

M. Czajkowski - Space Security and the War in Ukraine – A Preliminary Assessment
analizy

M. Czajkowski - Space Security and the War in Ukraine – A Preliminary Assessment

23.01.2023
The course of the current war in Ukraine highlights profound changes in space security, which have been undergoing for some time. Improving access to multiple space-derived services due to the spread of related technologies among the increasing number of commercial entities leads to a qualitatively new strategic situation. Military-grade observation and other security-related satellite services are available on the market, so even non-spacefaring nations and non-state actors can wield capabilities that, until recently, were available only to the several most advanced countries. This article offers a preliminary assessment of changes in the space security environment caused by the abovementioned process against the background of the conflict in Ukraine.
więcej o M. Czajkowski - Space Security and the War in Ukraine – A Preliminary Assessment
W. Hebda - Nowelizacja ustawy wiatrakowej – restart energetyki wiatrowej w Polsce?
analizy

W. Hebda - Nowelizacja ustawy wiatrakowej – restart energetyki wiatrowej w Polsce?

30.12.2022
W ostatnich miesiącach sektor energetyczny wielu państw europejskich, w tym Polski, został wyraźnie zdestabilizowany m.in. w następstwie epidemii Covid-19 i toczącej się wojny w Ukrainie. W tym kontekście należy podkreślić, że już od wielu lat trwają wytężone prace w kierunku dekarbonizacji z racji tego, że Polska pozyskuje energię w głównej mierze z elektrowni węglowych. Z pewnością dla transformacji polskiej energetyki wielką szansą jest rozwój sektora energetyki wiatrowej, który już teraz zaspokaja ok. 9-10% potrzeb energetycznych. Niestety, w ostatnich kilku latach zauważalna była stagnacja spowodowana, w głównej mierze niekorzystnymi rozwiązaniami prawnymi (zasada 10H). W rezultacie rozwój lądowej energetyki wiatrowej został zahamowany, co wyraźnie przełożyło się na spowolnienie transformacji energetycznej. W lipcu 2022 r. polski rząd zdecydował się na liberalizację ustawy wiatrakowej, której zasadniczym celem jest „odblokowanie” inwestycji w farmy wiatrowe. W tym względzie pojawia się szereg wątpliwości co do tego, czy nowelizacja przepisów faktycznie będzie impulsem dla zdynamizowania sektora energetyki wiatrowej w Polsce.
więcej o W. Hebda - Nowelizacja ustawy wiatrakowej – restart energetyki wiatrowej w Polsce?
P. Frankowski - Globalne łańcuchy dostaw w 2022 r.
analizy

P. Frankowski - Globalne łańcuchy dostaw w 2022 r.

17.12.2022
Rozwój łańcuchów dostaw łączących najważniejsze gospodarki świata od kilku dekad pozostawał w cieniu narastających sporów geopolitycznych i ekonomicznych. Konkurencyjne ceny i szybkość dostaw z państw azjatyckich sprawiły, że przedsiębiorstwa z wysokorozwiniętych państw Europy Zachodniej przeniosły część produkcji do Azji rozciągając łańcuchy dostaw; jednocześnie zapewniając stały dopływ potrzebnych komponentów. Załamanie łańcucha dostaw w wyniku pandemii COVID-19 oraz w następstwie wojny w Ukrainie ukazało słabości takiego rozwiązania. Wymusza to przeskalowanie dotychczasowych modeli łańcuchów dostaw, jak również zmianę podejścia do istniejących modeli biznesowych.
więcej o P. Frankowski - Globalne łańcuchy dostaw w 2022 r.