Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

analizy

Rosja i turecka operacja w enklawie Afrin

01.02.2018
20 stycznia 2018 roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan ogłosił rozpoczęcie operacji wojskowej pod kryptonimem "Gałązka Oliwna", której celem jest enklawa wokół miasta Afrin w północno-zachodniej Syrii. Znajduje się ona pod kontrolą Syryjskich Sił Demokratycznych (Syrian Democratic Forces - SDF), szerokiej koalicji, w której główną rolę gra Partia Jedności Demokratycznej (Partiya Yekîtiya Demokrat - PYD), którą Ankara oskarża o to, że jest ekspozyturą Partii Pracujących Kurdystanu (Partiya Karkerên Kurdistanê - PKK), separatystycznej partii Kurdów tureckich.
więcej o Rosja i turecka operacja w enklawie Afrin
analizy

Co dalej z Obroną Cywilną w Polsce

19.01.2018
Od początku lat 90. ubiegłego stulecia w Polsce prowadzona jest dyskusja na temat funkcjonowania Obrony Cywilnej (OC). Mimo ratyfikowania przez Polskę w 1991 r. I protokołu dodatkowego do konwencji genewskich z 1949 r. należy stwierdzić, że OC pod względem organizacyjno-strukturalnym jest w stanie głębokiej zapaści. Podmioty organizacyjne odpowiedzialne za realizacje zadań normowych nie przywiązują większej wagi do poprawy efektywności i sprawności funkcjonowania OC, czego potwierdzeniem jest stanowisko Najwyższej Izby Kontroli, a także przeprowadzona analiza w oparciu o studium przypadku.
więcej o Co dalej z Obroną Cywilną w Polsce
analizy

Kryzys kataloński: Katalonia wybiera władze regionalne

21.12.2017
21 grudnia 2017 r. odbędą się w Katalonii przyspieszone wybory regionalne. Wybory zostały ogłoszone przez premiera Hiszpanii Mariano Rajoya po dymisji poprzedniego rządu Katalonii wskutek wydarzeń z października 2017 r., kiedy to przeprowadzono referendum niepodległościowe, oraz w wyniku jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez rząd kataloński. Przedwyborcze sondaże wskazują na równą walkę między partiami proniepodległościowymi oraz antyniepodległościowymi. Tym samym wyniki wyborów stanowić będą pośrednio wskaźnik poparcia Katalończyków dla aspiracji niepodległościowych tego hiszpańskiego regionu.
więcej o Kryzys kataloński: Katalonia wybiera władze regionalne