Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

analizy

Negocjacje umowy post-Kotonu między Unią Europejską a państwami AKP. Długoterminowe strategie czy doraźne działania?

21.01.2019
29 lutego 2020 r. wygaśnie dotychczasowa umowa między Unią Europejską a państwami AKP (Afryka-Karaiby-Pacyfik), nazywana umową z Kotonu, od miejscowości położonej w południowym Beninie, gdzie została podpisana w 2000 roku. Przez prawie dwie dekady założenia umowy z Kotonu kształtowały stosunki polityczne i ekonomiczne stron-sygnatariuszy. Pod koniec listopada 2016 roku Komisja wystosowała komunikat dotyczący przyszłych stosunków Unii z AKP.
więcej o Negocjacje umowy post-Kotonu między Unią Europejską a państwami AKP. Długoterminowe strategie czy doraźne działania?
analizy

The Agenda 2030 Zero Poverty Goal: High Stakes but Daunting Challenges

30.10.2018
We wrześniu 2015 społeczność międzynarodowa pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła Agendę 2030, globalny plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pierwszym, nadrzędnym, z celów rozwoju jest walka z chroniczną biedą – wszędzie, we wszystkich jej formach. Pomimo międzynarodowego partnerstwa na rzecz rozwoju prowadzonego na niespotykaną dotychczas skalę, obecne tempo obnaża nierealność założeń. Analiza prezentuje obecny stan walki z chroniczną biedą, jak również przedstawia elementy hamujące bądź ograniczające efektywność zaangażowania aktorów.
więcej o The Agenda 2030 Zero Poverty Goal: High Stakes but Daunting Challenges
analizy

The Conflict in Syria Main Actors and Russia

06.08.2018
Wraz z umacniającym się podziałem kraju na niezależne „kantony” wojna w Syrii wchodzi w nową fazę. Jeśli podział ten faktycznie zostanie utrzymany będzie to oznaczało wygaszenie ostrej fazy konfliktu i jego przejście w stan „zamrożenia”. Jak się zdaje taki jest cel działań Rosji. Jednocześnie jednak, główne siły zewnętrzne zainteresowane sytuacją w Syrii, takie jak Turcja, Iran, Izrael czy USA mają swoje odrębne interesy, które mogą stać w sprzeczności z rosyjskimi. Niniejszy artykuł próbuje wyjaśnić strukturę konfliktu w jego obecnej fazie, opisując główne interesy i dążenia głównych aktorów wewnętrznych oraz zewnętrznych związanych z konfliktem, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji Rosji.
więcej o The Conflict in Syria Main Actors and Russia