Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

analizy

Kryzys kataloński: Katalonia wybiera władze regionalne

21.12.2017
21 grudnia 2017 r. odbędą się w Katalonii przyspieszone wybory regionalne. Wybory zostały ogłoszone przez premiera Hiszpanii Mariano Rajoya po dymisji poprzedniego rządu Katalonii wskutek wydarzeń z października 2017 r., kiedy to przeprowadzono referendum niepodległościowe, oraz w wyniku jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez rząd kataloński. Przedwyborcze sondaże wskazują na równą walkę między partiami proniepodległościowymi oraz antyniepodległościowymi. Tym samym wyniki wyborów stanowić będą pośrednio wskaźnik poparcia Katalończyków dla aspiracji niepodległościowych tego hiszpańskiego regionu.
więcej o Kryzys kataloński: Katalonia wybiera władze regionalne
analizy

Konferencja Klimatyczna COP23: Co zostanie po Bonn?

27.11.2017
W dniach 6-17 listopada 2017 r. w Bonn odbyła się 23.sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP23), będącej najważniejszym globalnym forum dotyczącym światowej polityki klimatycznej. Konferencja była okazją do dyskusji na temat Porozumienia Paryskiego z 2015 r., które weszło w życie w 2016 r., stając się pierwszym powszechnie prawnie wiążącym porozumieniem w zakresie polityki klimatycznej. Rezultaty konferencji przedstawione we wstępnej decyzji pozostają skromne politycznie. Kolejna konferencja (COP24), podczas której planowane jest przyjęcie zasad implementacji Porozumienia Paryskiego odbędzie się w 2018 r. w Katowicach.
więcej o Konferencja Klimatyczna COP23: Co zostanie po Bonn?
analizy

Boko Haram - element sieci terrorystycznej w środkowej Afryce

27.11.2017
Boko Haram (BH) jest organizacją religijno-terorystyczną, działającą od połowy lat 90. ubiegłego wieku w północnowschodniej Nigerii (stany: Adamawa, Borno, Yobe) oraz na terenach pogranicznych tego kraju z Czadem, Kamerunem, Beninem oraz Nigrem.
więcej o Boko Haram - element sieci terrorystycznej w środkowej Afryce