Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Staż naukowo-badawczy dr. Wiktora Hebdy na Uniwersytecie Cypryjskim w Nikozji

Staż naukowo-badawczy dr. Wiktora Hebdy na Uniwersytecie Cypryjskim w Nikozji

W dniach 26 stycznia – 9 lutego br. dr Wiktor Hebda odbył staż naukowo-badawczy na Wydziale Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu Cypryjskiego w Nikozji. Staż był realizowany w ramach grantu ID.UJ na badania naukowe/prace rozwojowe prowadzone wspólnie z podmiotami zagranicznymi.

Celem stażu była realizacja badań pt.: Projekt EastMed w kontekście dostaw gazu dla Polski, którego planowanym rezultatem będzie publikacja w wysokopunktowanym czasopiśmie. EastMed to projekt infrastruktury gazowej umożliwiającej przesył surowca z nowo odkrytych złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego (wyłączna strefa ekonomiczna Cypru oraz Izraela) do państw europejskich. Dr Hebda podczas pobytu na Cyprze dokonał oceny możliwości dystrybucji błękitnego paliwa Korytarzem Gazowym Północ-Południe (Polska-Chorwacja), a tym samym zaopatrzenia Polski w surowiec z kierunku południowego (alternatywnego do Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu).

Badania były realizowane we współpracy z dr. Pavlosem Ioanisem Koktsidisem – kierownikiem międzynarodowego projektu pt. EastMed Challenges and Dynamics (Uniwersytet Cypryjski w Nikozji, Uniwersytet w Pireusie, Uniwersytet Ca’ Foscari w Wenecji, Uniwersytet Ben Guriona w Beer Szewie), którego przedmiotem są polityczno-gospodarcze aspekty EastMed, a także bezpieczeństwo energetyczne we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Na zdjęciu: dr Wiktor Hebda oraz dr Pavlos Ioanis Koktsidis