Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Tematyka konferencji

Tematyka konferencji

Celem III Jagiellońskiej Konferencji Bezpieczeństwa "Systemy bezpieczeństwa: wymiar lokalny, regionalny i globalny" jest przedstawienie przez uczestników najnowszych wyników badań poświęconych problematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa, z podziałem na jego wymiar krajowy i międzynarodowy.

Celem konferencji jest również identyfikacja zakresu merytorycznego badań poświęconych poszczególnym aspektom bezpieczeństwa prowadzonych w polskich ośrodkach akademickich.

Tematyka tegorocznej edycji konferencji dotyczyć będzie systemów bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego wymiarów z perspektywy lokalnej, regionalnej i globalnej. Przedstawiony podział odzwierciedla priorytetowy zakres merytoryczny prezentowanych wyników badań. Przedstawiane w trakcie konferencji referaty dotyczyć będą uwarunkowań i transformacji bezpieczeństwa, a także zmiany tego procesu z uwzględnieniem trzech powyższych wymiarów.

Przewodnia idea tematyczna konferencji, skierowana na systemowe ujęcie omawianego zagadnienia odzwierciedla zarówno perspektywę teoretyczną i metodologiczną badań, jak również warstwę analityczno-empiryczną. Dlatego też prezentowane w trakcie konferencji zagadnienia dotyczyć będą kwestii założeń teoretycznych związanych z konceptualizacją bezpieczeństwa i jego odniesieniem do warstwy ontologicznej. W drugiej płaszczyźnie prezentowane wyniki badań, dotyczyć będą najważniejszych czynników wpływających na współczesne bezpieczeństwo z perspektywy systemowej. W związku z tym omawiane będą kluczowe zagadnienia, determinujące bezpieczeństwo w wymiarze lokalnym. W tej części uwzględnione zostaną m.in. wieloczynnikowe aspekty dotyczące uwarunkowań bezpieczeństwa i zagrożeń pod tym względem dla państwa polskiego, jak również w skali mikro z perspektywy poszczególnych części kraju. Drugim poziomem systemowej analizy bezpieczeństwa będzie jego wymiar regionalny. Podział ten będzie przebiegał dwutorowo: zarówno w odniesieniu do zróżnicowania terytorialnego na świecie na poszczególne regiony (Europa, obszar eurazjatycki, Azja Południowa i Południowo-Wschodnia, Afryka, Ameryka Północna i Południowa), jak również z uwzględnieniem zakresu merytorycznego bezpieczeństwa i związanych z nim zagrożeniami z perspektywy regionalnej. Z kolei wymiar bezpieczeństwa w ujęciu globalnym związany będzie z prezentowaniem wyników badań dotyczących systemowego ujęcia problemów badawczych dotyczących kluczowych procesów wpływających na światowe bezpieczeństwo.

Powyżej nakreślone perspektywy analizowania problematyki bezpieczeństwa przez pryzmat systemów w ujęciu trzech poziomów obszarowych jest zarówno odzwierciedleniem paradygmatu badawczego, jak również stanowi próbę uczynienia z konferencji płaszczyzny prezentowania najnowszych wyników badań w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa z perspektywy lokalnej, regionalnej i globalnej.

Proponowana problematyka paneli

  • systemy bezpieczeństwa międzynarodowego,
  • wymiar lokalny, regionalny i globalny systemów bezpieczeństwa,
  • uwarunkowania systemowe procesów transformacji bezpieczeństwa,
  • perspektywa teoretyczna i metodologiczna badań nad systemami bezpieczeństwa,
  • zagrożenia współczesnego bezpieczeństwa z perspektywy systemowej,
  • poziomy systemowej analizy bezpieczeństwa,
  • sytuacja geopolityczna i uwarunkowania bezpieczeństwa regionalnego,
  • mechanizmy i formy wielostronnej współpracy międzynarodowej w warunkach transformacji współczesnego systemu stosunków i bezpieczeństwa międzynarodowego,
  • instytucje i organizacje międzynarodowe w walce z zagrożeniami współczesnego bezpieczeństwa międzynarodowego;
  • nowe rodzaje zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego i międzynarodowa skuteczność w ich zwalczaniu,
  • prawnomiędzynarodowe aspekty bezpieczeństwa i walki z zagrożeniami międzynarodowymi,
  • uwarunkowania geopolityczne i systemowe zagrożenia bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.