Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Nested Portlets Nested Portlets

Web Content Display Web Content Display

W kierunku Nord Stream 2

Piotr Bajor

Komentarz nr 6 (15) / 2016

15 marca 2016 r.

Niezależnie od ostrej krytyki ze strony części państw regionu, europejskie spółki sektora energetycznego kontynuują realizację projektu Nord Stream-2. Budowa tego gazociągu uzasadniana jest względami ekonomicznymi. Polskie władze nie mają jednak wątpliwości: projekt ten uznają za polityczny i krytykują jego realizację.

W Zurychu 10 marca doszło do spotkania prezesa Gazpromu Aleksieja Millera z szefami największych spółek energetycznych Unii Europejskiej. Rozmowy z władzami takich firm jak E.ON, Uniper, BASF, OMV, ENGIE oraz Shell dotyczyły realizacji wspólnego projektu, jakim jest budowa drugiej nitki gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Dokument w tej sprawie został podpisany z Gazpromem 4 września 2015 roku we Władywostoku podczas Wschodniego Forum Gospodarczego. Na jego podstawie w najbliższych latach wspólna spółka Gazpromu i firm europejskich – Nord Stream 2 AG ma wybudować na dnie Bałtyku dwie nitki gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie.

Podczas uroczystości podpisania tego dokumentu, szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że udział w projekcie światowych gigantów energetycznych pokazuje jego znaczenie dla zagwarantowania stabilności dostaw gazu dla europejskich odbiorców. W tej opinii wtórowali mu szefowie największych europejskich spółek energetycznych.

Prezes zarządu BASF Kurt Bock stwierdził, że firma ta już  od ponad 20 lat bierze udział w budowie gazociągów, które gwarantują stabilne dostawy rosyjskiego gazu do Europy. Dodał, że dotychczasowe doświadczenie we współpracy z Gazpromem w tym zakresie należy wykorzystać dla rozbudowy tego ważnego projektu infrastrukturalnego. Z kolei członek zarządu spółki E.ON Klaus Schäfer zaznaczył, że budowa nowego gazociągu, w długoterminowej perspektywie pozwoli zagwarantować stabilne dostawy gazu do Niemiec i Unii Europejskiej. Dodał, że wspólna realizacja projektu z Gazpromem wzmocni dotychczasową owocną współpracę obu przedsiębiorstw.

 

Unijne podziały

Podpisanie dokumentu o budowie z Rosją kolejnego gazociągu doprowadziło do sporych podziałów w ramach Unii Europejskiej. Zwolennicy budowy nowej nitki podkreślają konieczność zagwarantowania w przyszłości dostaw dla odbiorców w państwach Europy Zachodniej. Wskazują, że projekt ma uzasadnienie ekonomiczne i będzie miał on jeszcze większe znaczenie, gdy w przyszłości dojdzie do wzrostu zapotrzebowania na gaz w poszczególnych państwach członkowskich.

Powyższa argumentacja nie przekonuje części państw unijnych regionu bałtyckiego, w tym Polski. Uważają one, że Nord Stream 2 jest projektem politycznym i dzięki jego realizacji Rosja w przyszłości zwiększy presję energetyczną wobec państw tranzytowych. Podkreślają one również, że podpisanie porozumienia z Gazpromem w momencie obowiązywania unijnych sankcji na Rosję było złamaniem  solidarności europejskiej i przejawem nadrzędności partykularnych interesów.

 

Polskie stanowisko

W sprawie budowy gazociągu jednoznaczne stanowisko zajmuje również Polska. W trakcie obrad 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda po raz kolejny skrytykował realizację tej inwestycji. Prezydent stwierdził wówczas, że jest on upolityczniony i nierentowny. Duda zwrócił się także z publicznym pytaniem o udział Niemiec w tym projekcie, który w opinii polskiego prezydenta godzi w interesy części państw członkowskich Unii Europejskiej. Prezydent zaznaczył także, że istnieją gazociągi, które są w stanie przetransportować większy wolumen gazu w przypadku takiej potrzeby.

 

Rekordowe wzrosty

Ostatnie spotkanie w Zurychu pokazuje, że mimo apeli politycznych oraz starań dyplomatycznych Polski i innych państw regionu, projekt Nord Stream 2 będzie realizowany zgodnie z założeniami. Co więcej, z najnowszych danych Gazpromu przedstawionych kilkanaście dni temu prezydentowi Putinowi przez Aleksieja Millera wynika, że w ubiegłym roku Rosja wyeksportowała do państw europejskich rekordową ilość gazu.

W trakcie tego spotkania szef Gazpromu poinformował, że spółka w ubiegłym roku wydobyła 418,5 mld m3, z czego za granicę eksportowała rekordowe 159,4 mld m3 (wzrost o 11,8 mld m3 tj. 8 procent w porównaniu z 2014 r.). Państwem unijnym, które odebrało najwięcej rosyjskiego gazu były Niemcy. W ubiegłym roku import surowca do tego kraju wzrósł o 6 mld m3 i osiągnął rekordowy poziom 43,5 mld m3. Dane Gazpromu wskazują również, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku doszło do dalszego wzrostu eksportu gazu do Niemiec, Włoch, Francji i Austrii.

Z pewnością powyższe tendencje gospodarcze zostaną wykorzystane przez zwolenników budowy gazociągu, jako argumenty wskazujące na ekonomiczne uzasadnienie inwestycji. Uwzględniając te wskaźniki, dotychczasowe decyzje oraz interesy Rosji oraz części państw Unii Europejskiej, można stwierdzić, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku pierwszej nitki gazociągu, niezależnie od apeli politycznych i ostrej krytyki krajów regionu, kolejna strategiczna inwestycja Rosji wpływająca na bezpieczeństwo energetyczne wielu państw, zostanie zapewne zrealizowana.

Źródło zdjęcia: www.gazprom.ru