Siły i środki walki zbrojnej w wojnach przyszłości

W ramach XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbyła się konferencja pt. "Siły i środki walki zbrojnej w wojnach przyszłości". Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Akademię Obrony Narodowej w Warszawie oraz Zakład Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego i była wynikiem rozszerzającej się współpracy pomiędzy naszymi jednostkami.

Konferencję otworzył Rektor - Komendant Akademii Obrony Narodowej płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski, w imieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego głos zabrał kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego dr hab. Artur Gruszczak, prof. UJ.

W konferencji udział wzięli zarówno wojskowi, jak i cywilni przedstawiciele obydwu uczelni oraz goście biorący udział w targach przemysłu obronnego. Konferencja podzielona została na trzy panele tematyczne, w ramach których omówiono potencjalny rozwój i funkcjonowanie sił zbrojnych w przyszłości, zagadnienie człowieka jako przedmiotu i podmiotu na przyszłym polu walki oraz kwestii uzbrojenia jako czynnika determinującego jakość sztuki wojennej w XXI wieku.

Naukowcy reprezentujący Zakład Bezpieczeństwa Narodowego UJ przedstawili wyniki prowadzonych badań w ramach drugiego panelu konferencji. Dr hab. Artur Gruszczak, prof. UJ omówił funkcjonowanie mediów społecznościowych w kontekście zagrożeń dla bezpieczeństwa, Dr hab. Marek Czajkowski scharakteryzował polityczne i społeczne implikacje umieszczenia w Polsce komponentów BMDS, natomiast Dr Michał Matyasik przedstawił analizę doktryny działań przeciwrebelianckich w kontekście doświadczeń z operacji w Iraku i Afganistanie.

Data opublikowania: 09.10.2015
Osoba publikująca: Robert Siudak