Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Artykuł dr. Wiktora Hebdy w wysoko punktowanym czasopiśmie naukowym

Artykuł dr. Wiktora Hebdy w wysoko punktowanym czasopiśmie naukowym

Z przyjemnością informujemy, że w czasopiśmie „Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej” ukazał się artykuł dr. Wiktora Hebdy, adiunkta w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego pt. Ante Gotovina case: an error of law which led to innocence?

Artykuł jest częścią numeru tematycznego „The 30. Anniversary of the Breakup of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia: Post-Cold War Dissolution Processes and its Consequences in the Balkans. Where Are We Now?” (2021, t. 19, nr 4).

Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej jest czasopismem wydawanym przez Instytut Europy Środkowej w Lublinie w otwartym dostępie i indeksowanym w bazach Erih Plus, Index Copernicus, BazEkon, CEEOL. Punktacja MEiN: 100

DOI: https://doi.org/10.36874/RIESW.2021.4.4
Link do artykułu: https://ies.lublin.pl/rocznik/riesw/2021/4/4/

Streszczenie: Rozpad Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii sprzed trzech dekad wciąż ma istotne przełożenie na funkcjonowanie państw powstałych w miejsce jugosłowiańskiej federacji. Mając na uwadze, że rozpadowi towarzyszył kilkuletni konflikt zbrojny m.in. w Chorwacji, tym bardziej odbudowanie zwłaszcza stosunków serbsko-chorwackich jawi się jako kwestia wciąż wysoce problematyczna. Poważnym wyzwaniem w tym aspekcie jest osądzenie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne czy też zbrodnie przeciwko ludzkości. W tym też względzie został powołany Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii. Jedną z najgłośniejszych spraw karnych toczących się przed obliczem haskiego Trybunału była sprawa Ante Gotoviny – chorwackiego generała, dowodzącego w operacji militarnej „Oluja”, w trakcie której miały miejsce akty najcięższych zbrodni. Rola Gotoviny w tym wydarzeniu była oczywista, co też stało się przedmiotem aktu oskarżenia Prokuratury, a później wyroku Izby Orzekającej MTKJ. Niemniej jednak wymierzona kara 24 lat nie została wykonana w następstwie skutecznej apelacji Gotoviny. Co więcej, Izba Apelacyjna nie tylko nie podtrzymała wyroku Izby Orzekającej ze względu na poważny błąd prawny, ale też wydała wyrok uniewinniający. Kwestia ta stała się kolejnym zarzewiem sporu serbsko-chorwackiego w kontekście odpowiedzialności najważniejszych person za zbrodnie dokonane w latach 1991-1995.