Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizerunek Unii Europejskiej we współczesnej Turcji

Wizerunek Unii Europejskiej we współczesnej Turcji

Celem niniejszej analizy jest przedstawienie relacji Turcji z Unią Europejską oraz określenie ich wpływu na współczesną politykę tureckich władz. Od momentu złożenia oficjalnego wniosku o członkostwo przez Republikę Turcji w 1987 roku, negocjacje akcesyjne przebiegały niezwykle powoli, aż wreszcie w 2018 roku cały proces pogrążył się w impasie.

 

Jan Niemiec

Analiza ZBN nr 11 (50) / 2019

14 października 2019 r.

Celem niniejszej analizy jest przedstawienie relacji Turcji z Unią Europejską oraz określenie ich wpływu na współczesną politykę tureckich władz. Od momentu złożenia oficjalnego wniosku o członkostwo przez Republikę Turcji w 1987 roku, negocjacje akcesyjne przebiegały niezwykle powoli, aż wreszcie w 2018 roku cały proces pogrążył się w impasie. Mimo że Turcję i Unię Europejską dotyka obecnie wiele wspólnych problemów (np. kryzys migracyjny, zagrożenie terroryzmem, bezpieczeństwo energetyczne), ich współpraca jest niezwykle ograniczona, a nieliczne próby nawiązania dialogu w niektórych kwestiach nie przynoszą wymiernych korzyści. W ostatnich latach postawa Turcji wobec UE została ukształtowana przez antyzachodnią retorykę prezydenta Erdogana i jest zdominowana przez czynniki wewnętrzne, co znacznie utrudnia możliwość powrotu do pozytywnych relacji.

 

Na zdjęciu: Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan na konferencji prasowej po spotkaniu z Przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Brukseli w 2015 roku (źródło: tccb.gov.tr)

Pliki do pobrania
pdf
J. Niemiec - Wizerunek Unii Europejskiej we współczesnej Turcji