Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

P. Orłowski - NAVAL SPECIAL WARFARE DEVELOPMENT GROUP (DEVGRU) − operacja uwolnienia Philipa Waltona
analizy

P. Orłowski - NAVAL SPECIAL WARFARE DEVELOPMENT GROUP (DEVGRU) − operacja uwolnienia Philipa Waltona

20.01.2021
30 października 2020 roku, amerykańskie siły specjalne przeprowadziły operację uwolnienia obywatela Stanów Zjednoczonych, Philipa Waltona. Uprowadzony w Nigrze, Walton przetrzymywany był przez grupę porywaczy na terytorium Nigerii grożących przekazaniu go w ręce ekstremistycznej organizacji terrorystycznej Boko Haram. Operacja została zaplanowana i przeprowadzona cztery dni od uprowadzenia. W oparciu o dostępne informacje jawnoźródłowe, niniejsza analiza jest próbą odtworzenia prawdopodobnego przebiegu operacji, a także zawiera zbiór wniosków z przygotowania i realizacji opisywanej operacji.
więcej o P. Orłowski - NAVAL SPECIAL WARFARE DEVELOPMENT GROUP (DEVGRU) − operacja uwolnienia Philipa Waltona
M. Kania - Konflikt w Etiopii: wojna domowa poza obiektywem świata
analizy

M. Kania - Konflikt w Etiopii: wojna domowa poza obiektywem świata

20.12.2020
Listopad 2020 roku wyznacza początek konfliktu zbrojnego między rządem Etiopii a północnym regionem Tigraju, który przekształcił się w wojnę domową. 4 listopada premier Abiy Ahmed Ali ogłosił publicznie rozpoczęcie ofensywy wojskowej po pierwszych atakach na federalną bazę wojskową w Tigraju, przeprowadzonych przez Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia (TPLF). Brak komunikacji z regionem spowodował rozproszenie informacji o przebiegu konfliktu, rodząc tym samym wiele pytań o trwające blisko cztery tygodnie działania wojskowe. Mimo ogłoszenia zwycięstwa przez premiera Abiy Ahmed Ali pod koniec listopada, pozostaje wątpliwość, czy obecna przewaga jest ostateczna. Trwający konflikt między rządem centralnym a TPLF, głęboko zakorzeniony w politycznym i społecznym krajobrazie Etiopii, będzie analizowany z różnych perspektyw, z naciskiem na wymiar polityczny, gospodarczy, etniczny i ideologiczny.
więcej o M. Kania - Konflikt w Etiopii: wojna domowa poza obiektywem świata
A. Mazurkiewicz - Paradoksy i sprzeczności współczesnego zaangażowania sił zbrojnych – koncepcja ambidexterity
analizy

A. Mazurkiewicz - Paradoksy i sprzeczności współczesnego zaangażowania sił zbrojnych – koncepcja ambidexterity

06.12.2020
Koniec zimnej wojny wyraźnie wpłynął na współczesne środowisko bezpieczeństwa, zmieniając warunki i sposób myślenia o zaangażowaniu wojska. Od końca lat 90-tych obserwujemy stale poszerzający się katalog zadań sił zbrojnych, uwzględniający już nie tylko przygotowanie do i prowadzenie działań w ramach tradycyjnego konfliktu międzypaństwowego, ale także operacje pokojowe i stabilizacyjne o różnej dynamice i stopniu intensywności, udział w konfliktach hybrydowych i tłumieniu działań rebelianckich, usuwanie skutków katastrof naturalnych, udzielanie pomocy humanitarnej, czy działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania pandemii. W analizowaniu tego zjawiska przydatna jest koncepcja ambidexterity, czyli obustronności, rozumiana jako zdolność do równoczesnego wykonywania sprzecznych ze sobą zadań i godzenia sprzecznych wymogów.
więcej o A. Mazurkiewicz - Paradoksy i sprzeczności współczesnego zaangażowania sił zbrojnych – koncepcja ambidexterity