Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

J. Niemiec - Tureckie zaangażowanie w konflikcie o Górski Karabach
analizy

J. Niemiec - Tureckie zaangażowanie w konflikcie o Górski Karabach

10.11.2020
Pod koniec września 2020 roku na terenie Górskiego Karabachu wybuchły intensywne walki między wojskami Armenii i Azerbejdżanu, rozpoczynając tym samym nowy etap konfliktu o przejęcie kontroli nad tym spornym regionem. Zbrojna konfrontacja na pograniczu separatystycznej Republiki Górskiego Karabachu (Arcachu) została zainicjowana przez władze w Baku, które dysponują znaczną przewagą militarną. Niezwykle istotny wpływ na eskalację zmagań miało również stanowisko Republiki Turcji, która otwarcie poparła Azerbejdżan, domagając się jednocześnie od Armenii natychmiastowego zakończenia okupacji Górskiego Karabachu. Agresywną retorykę Turków determinuje także dość powściągliwa postawa Federacji Rosyjskiej, która w próbie rozwiązania sporu ogranicza się jak dotąd do środków dyplomatycznych.
więcej o J. Niemiec - Tureckie zaangażowanie w konflikcie o Górski Karabach
P. Frankowski - Na orbicie po Brexicie
analizy

P. Frankowski - Na orbicie po Brexicie

26.10.2020
Trwające negocjacje pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a przedstawicielami Unii Europejskiej odnośnie do kształtu przyszłych relacji handlowych dotyczą szeregu kwestii, które nie są bezpośrednio związane z zagadnieniami handlu międzynarodowego. Opuszczenie struktur unijnych oznacza także dla Wielkiej Brytanii wyjście z szeregu programów technologicznych i przemysłowych, w tym z największego programu przemysłowego Unii Europejskiej, jakim jest system nawigacji satelitarnej Galileo.
więcej o P. Frankowski - Na orbicie po Brexicie
Błażej Sajduk - Wpływ pandemii COVID na dalszy rozwój i wdrażanie technologii 5G
analizy

Błażej Sajduk - Wpływ pandemii COVID na dalszy rozwój i wdrażanie technologii 5G

18.08.2020
Piąta generacja systemów komunikacji mobilnej (5G New Radio, NR, w skrócie: 5G) stanowi obszar zaciętej konkurencji nie tylko pomiędzy rozwijającymi tą technologię firmami, ale także rządami USA i Chin. Pandemia COVID-19 spowolniła proces wdrażania 5G, co ważniejsze jednak przyczyniła się pośrednio do dalszego zaostrzenia amerykańsko-chińskiej rywalizacji pogłębiając coraz wyraźniejszy podział dzielący USA (i państwa liberalno-demokratyczne) oraz Chiny. Przy czym rywalizację o 5G należy rozpatrywać jako element procesu krystalizowania się dwóch nieprzyjaznych względem siebie bloków polityczno-technologicznych.
więcej o Błażej Sajduk - Wpływ pandemii COVID na dalszy rozwój i wdrażanie technologii 5G