Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komentarze

W. Hebda - Energetyczny dylemat Niemiec i co dalej z rosyjskim gazem?
komentarze

W. Hebda - Energetyczny dylemat Niemiec i co dalej z rosyjskim gazem?

28.05.2022
Wojna w Ukrainie, która trwa już blisko trzy miesiące, niesie ze sobą wielowymiarowe konsekwencje nie tylko dla stron konfliktu. Mając na uwadze fakt znacznego uzależnienia od rosyjskich surowców energetycznych niektórych państw europejskich, zarysowuje się poważny problem związany z ich bezpieczeństwem energetycznym. Niestety, dopiero zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane przez rosyjskiego agresora w Ukrainie, uświadomiły europejskim decydentom skalę zagrożeń dla stabilności regionalnej. Obnażyły wątłe fundamenty relacji polityczno-ekonomicznych z reżimem Putina, opartych w głównej mierze na lukratywnych interesach gospodarczych. Oczywiście, nie tylko Rosjanie osiągają korzyści ze sprzedaży surowców energetycznych, z racji uzależnienia rozwoju gospodarek wielu państw od importowanej ropy czy gazu. Niemniej jednak funkcjonująca już od wielu dekad „symbioza” energetyczna uśpiła czujność wielu państw. Jednym z nich są Niemcy – czwarta gospodarka na świecie, kluczowe państwo Unii Europejskiej.
więcej o W. Hebda - Energetyczny dylemat Niemiec i co dalej z rosyjskim gazem?
B. Kosowski - Obrona cywilna skutecznym narzędziem obrony przed agresorem
komentarze

B. Kosowski - Obrona cywilna skutecznym narzędziem obrony przed agresorem

06.05.2022
Komentarz odnosi się do współczesnych uwarunkowań bezpieczeństwa bezpośrednio powiązanych z ludnością cywilną w przypadku zagrożenia wojennego. Słaba kondycja Obrony Cywilnej (OC) w Polsce w znaczący sposób osłabia państwo przed atakiem agresora, takim jak obecnie nieobliczalna Rosja. Autor wyraża pogląd, iż w sytuacji najniebezpieczniejszego kryzysu, jakim jest wojna w bezpośrednim sąsiedztwie naszych granic oraz niewykluczona możliwość rozszerzenia się tego konfliktu zbrojnego na kolejne państwa Europy Wschodniej, konieczna jest modyfikacja i zdecydowana poprawa funkcjonowania obrony cywilnej. W myśl zasady „chcesz mieć pokój - szykuj się do wojny”, konieczne staje się położenie szczególnego nacisku na finansowanie OC, szkolenia społeczeństwa oraz zapewnienia budowli ochronnych i schronów dla narażonej na ewentualne ataki rakietowe ludności cywilnej. Trudno bowiem zakładać, że problemy występujące w funkcjonowaniu OC w Polsce nie są obserwowane przez służby specjalne państw ościennych, które traktują w ten sposób system OC jako słaby punkt obrony w razie agresji.
więcej o B. Kosowski - Obrona cywilna skutecznym narzędziem obrony przed agresorem
G. Julukhidze - Why Is Russia Dying?
komentarze

G. Julukhidze - Why Is Russia Dying?

19.04.2022
This commentary offers a handful of reflections on the Russian Federation. The author claims that this tremendous territorial area does not offer anything useful to the world anymore. It is technologically retarded, it has an old and inefficient education system, its scientific progress is fading, and is deeply sunk into corruption. People close to Vladimir Putin, their vassals and relatives, have gained so much wealth over the past two decades that they need ten lives to squander this fortune. The modern Russian elite has become an exclusive club depraved of moral values and principles, isolated from reality.
więcej o G. Julukhidze - Why Is Russia Dying?