Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komentarze eksperckie pracowników Katedry Bezpieczeństwa Narodowego

Komentarze eksperckie pracowników Katedry Bezpieczeństwa Narodowego

W związku z rosyjską napaścią zbrojną na Ukrainę, pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego, prof. dr hab. Artur Gruszczak (kierownik Katedry) i prof. dr hab. Dariusz Kozerawski prezentowali w mediach krajowych i zagranicznych opinie eksperckie na tematy dotyczące rozwoju sytuacju na Ukrainie, reakcji międzynarodowych na rosyjską agresję oraz roli NATO w zabezpieczeniu wschodniej flanki.

Profesor Gruszczak wziął udział w dniu 25 lutego br. na zaproszenie Instytutu Badawczego Studiów Europejskich i Amerykańskich (Research Institute for European and American Studies, RIEAS) z siedzibą w Atenach oraz Ambasady RP w Grecji w webinarium nt. NATO vs Hybrid Threats in the Contemporary World – the perspectives of the Eastern Flank. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na diametralną zmianę percepcji zagrożeń i wyzwań dla Sojuszu Północnoatlantyckiego spowodowaną przez pogwałcenie przez Rosję prawa międzynarodowego i zburzenie kruchego bezpieczeństwa na wschodzie Europy. Wskazał na konieczność szybkiej i zdecydowanej odpowiedzi NATO w postaci rozmieszczenia sił oraz rozbudowy instalacji militarnych Sojuszu w państwach wschodniej flanki, w szczególności krajach bałtyckich i Polsce.

Zapis webinarium na stronie RIEAS (wystąpienie prof. Gruszczaka 53:30 – 1:14)

Profesor Gruszczak udzielił 24 lutego br. wypowiedzi dziennikarzowi słowackiego dziennika “Pravda” Andrejowi Matisakowi, prowadzącemu blog A Stamp on the World. Przedstawił ograniczenia odpowiedzi Zachodu na rosyjską agresję oraz uwarunkowania budowy szerokiej międzynarodowej koalicji przeciwko reżimowi Putina.

Profesor Kozerawski był gościem red. Karoliny Głowackiej w programie specjalnym Radia TOK FM w dniu 24 lutego br. Temat rozmowy brzmiał: „Kierunki rosyjskiej agresji. Jakie informacje można już potwierdzić?”. Prof. Kozerawski odpowiadał na pytania o aktywność wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy: które informacje są wiarygodne? Jakie są możliwe scenariusze? Na czy szczególnie zależy Rosjanom?

Źródło ilustracji: Kyiv Post (licencja CC BY-SA 4.0)