Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Nested Portlets Nested Portlets

Web Content Display Web Content Display

Commentaries

komentarze

Deklaracja Pamięci i Solidarności

29.10.2016
W dniu 20 października br. przyjęta została polsko-ukraińska Deklaracja Pamięci i Solidarności Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rady Najwyższej Ukrainy. Ten symboliczny dokument należy uznać za polityczny gest skierowany na przełamanie napiętych w ostatnim czasie relacji pomiędzy Polską i Ukrainą.
Read More o Deklaracja Pamięci i Solidarności
komentarze

Kolumbia: narodowe pojednanie?

30.09.2016
Po kilkudziesięciu latach zbrojnego konfliktu, władze w Bogocie oraz Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii osiągnęły historyczne porozumienie. Na jego podstawie w najbliższym czasie ma dojść do rozbrojenia rebeliantów oraz dalszych etapów procesu pokojowego w tym państwie.
Read More o Kolumbia: narodowe pojednanie?
komentarze

Rosja (nie) wycofuje się z Syrii

16.03.2016
Ogłoszenie przez prezydenta Władimira Putina zamiaru rozpoczęcia wycofywania „głównej części" (основной части) kontyngentu wojskowego z Syrii już od 15 marca bieżącego roku stało się wielką polityczną sensacją i wywołało lawinę przygotowywanych na gorąco komentarzy. Większość z nich wiąże decyzję rosyjskiego prezydenta z rozpoczynającą się kolejną rundą negocjacji dotyczących pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii.
Read More o Rosja (nie) wycofuje się z Syrii
komentarze

W kierunku Nord Stream 2

15.03.2016
Niezależnie od ostrej krytyki ze strony części państw regionu, europejskie spółki sektora energetycznego kontynuują realizację projektu Nord Stream-2. Budowa tego gazociągu uzasadniana jest względami ekonomicznymi. Polskie władze nie mają jednak wątpliwości: projekt ten uznają za polityczny i krytykują jego realizację.
Read More o W kierunku Nord Stream 2
komentarze

Niepewna przyszłość Donbasu

15.03.2016
Prezydent Poroszenko zapowiedział, że w ciągu roku Ukraina na drodze pokojowej odzyska kontrolę nad Donbasem. To bardzo optymistyczny scenariusz, biorąc pod uwagę stan wdrażania porozumień mińskich oraz różną ich interpretację przez samych sygnatariuszy.
Read More o Niepewna przyszłość Donbasu