Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komentarze

komentarze

Kwestia akcesji do NATO w fińskiej kampanii prezydenckiej

12.03.2018
Zakończone 28 stycznia 2018 roku wybory prezydenckie w Finlandii nie przyniosły rewolucji na tamtejszej scenie politycznej. Zwycięzcą, z ponad 62-procentowym poparciem już w pierwszej turze, został urzędujący prezydent, Sauli Niinistö. Oprócz tradycyjnie ważnych dla fińskiego społeczeństwa kwestii związanych z poprawą warunków socjalnych obywateli oraz rozwojem gospodarczym kraju, istotne miejsce w kampanii prezydenckiej zajęła debata o ewentualnej akcesji Finlandii do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego
więcej o Kwestia akcesji do NATO w fińskiej kampanii prezydenckiej
komentarze

Czy nadchodzi koniec straży gminnych?

05.03.2018
Liczba jednostek straży gminnych i miejskich w Polsce zmniejsza się. Na razie skala zjawiska jest niewielka, ale zauważalna. Na kondycję tej instytucji wpływają nie tylko problemy wizerunkowe i zmiany prawa, ale także policyjne wakaty. Według doniesień prasowych trwa właśnie „druga fala likwidacji straży” – pierwsza rozpoczęła się w 2015 r. Czy rzeczywiście instytucjęczeka likwidacja lub rewolucyjne zmiany?
więcej o Czy nadchodzi koniec straży gminnych?
komentarze

Taktyczna odwilż na Półwyspie Koreańskim

23.02.2018
Ważne wydarzenia sportowe często przeplatają się ze światem dyplomacji i stanowią tło dla istotnych procesów politycznych na arenie międzynarodowej. Identyczna sytuacja ma obecnie miejsce na Półwyspie Koreańskim, w związku z trwającymi XXIII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2018 w Pjongczangu. Olimpiada wpłynęła na obniżenie dużego napięcia, które było wynikiem prowokacyjnej polityki nuklearnej Korei Północnej w minionym roku. Obserwowana odwilż w relacjach pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową ma jednak wyłącznie charakter taktyczny i w dalszej perspektywie nie należy się spodziewać zasadniczych zmian w dotychczasowej polityce komunistycznych władz w Pjongjangu.
więcej o Taktyczna odwilż na Półwyspie Koreańskim