Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

A. Nyzio - Służba kontrterrorystyczna Policji

A. Nyzio - Służba kontrterrorystyczna Policji

W dniu 5 kwietnia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Policji tworząca szósty rodzaj służby w jej ramach – służbę kontrterrorystyczną. To kolejna istotna zmiana dotycząca bezpieczeństwa wewnętrznego Polski wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem jedna z nielicznych, którą poparła sejmowa opozycja. Jest to również następny ważny krok w budowie podsystemu antyterrorystycznego państwa.

Arkadiusz Nyzio

Komentarz ZBN nr 4 (46)/2019

5 kwietnia 2019 r.

W dniu 5 kwietnia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o Policji tworząca szósty rodzaj służby w jej ramach – służbę kontrterrorystyczną. To kolejna istotna zmiana dotycząca bezpieczeństwa wewnętrznego Polski wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem jedna z nielicznych, którą poparła sejmowa opozycja. Jest to również następny ważny krok w budowie podsystemu antyterrorystycznego państwa. W skład nowopowstałej służby kontrterrorystycznej wchodzą policjanci służący dotychczas w samodzielnych pododdziałach antyterrorystycznych i Biurze Operacji Antyterrorystycznych. To ostatnie zostało wyodrębnione z Komendy Głównej Policji i przekształcone w Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”. Będzie on odpowiedzialny za unifikację szkoleń, taktyki działania i wyposażenia policyjnych kontrterrorystów. Policja oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekonują, że ta centralizacja nie wpłynie negatywnie na elastyczność działań kontrterrorystycznych. W niniejszym komentarzu przedstawiono genezę i najważniejsze konsekwencje przyjęcia ustawy.

Na zdjęciu: emblemat Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Źródło: http://www.policja.pl/pol/kgp/biuro-operacji-antyter

Pliki do pobrania
pdf
A. Nyzio - Służba kontrterrorystyczna Policji