Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2018

A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2018

Latem każdego roku Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, a także firmy z branży telekomunikacyjnej i informatycznej, publikują informacje dotyczące inwigilacji w Polsce w roku poprzednim. Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym pozyskiwania danych użytkowników, zakładania podsłuchów czy prowadzenia kontroli korespondencji, aby ocenić i przedstawić inwigilacyjne formy, skalę i trendy.

Arkadiusz Nyzio

Komentarz ZBN nr 8 (50)/2019

16 września 2019 r.

 

Latem każdego roku Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, a także firmy z branży telekomunikacyjnej i informatycznej, publikują informacje dotyczące inwigilacji w Polsce w roku poprzednim. Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym pozyskiwania danych użytkowników, zakładania podsłuchów czy prowadzenia kontroli korespondencji, aby ocenić i przedstawić inwigilacyjne formy, skalę i trendy. Jak zawsze w przypadku niejawnych czynności wykonywanych przez aparat bezpieczeństwa, informacje są skąpe i częściowo niejasne, a każda niekompletna odpowiedź zwykle prowadzi do dalszych pytań i wątpliwości. Ich wartość jest jednak bezsprzeczna.

 

Ilustracja: „Camera Surveillance Prison” autorstwa Jobs For Felons Hub. Licencja Creative Commons – Uznanie autorstwa 2.0

Pliki do pobrania
pdf
A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2018