Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

A. Mazurkiewicz - Rok po inwazji Rosji na Ukrainę: Polska jako państwo frontowe

A. Mazurkiewicz - Rok po inwazji Rosji na Ukrainę: Polska jako państwo frontowe

Agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku oraz następująca po niej pełnoskalowa wojna miała dramatyczne konsekwencje na wielu poziomach, poczynając od porządku międzynarodowego, przez regionalną gospodarkę, po indywidualne historie ludzi w Ukrainie i poza nią. Szczególne znaczenie wojna ta ma w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim w tzw. „państwach frontowych” – w Polsce, państwach bałtyckich, Słowacji, Węgrzech i Rumunii, które łączy nie tylko fakt graniczenia z państwami będącymi w stanie wojny, ale także szczególna pozycja geopolityczna (na tzw. wschodniej flance NATO i Unii Europejskiej) oraz historia trudnych relacji z Rosją.

Agata Mazurkiewicz

Analiza KBN  nr 2 (117) / 2023

13 lutego 2023 r.

Agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku oraz następująca po niej pełnoskalowa wojna miała dramatyczne konsekwencje na wielu poziomach, poczynając od porządku międzynarodowego, przez regionalną gospodarkę, po indywidualne historie ludzi w Ukrainie i poza nią. Szczególne znaczenie wojna ta ma w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim w tzw. „państwach frontowych” – w Polsce, państwach bałtyckich, Słowacji, Węgrzech i Rumunii, które łączy nie tylko fakt graniczenia z państwami będącymi w stanie wojny, ale także szczególna pozycja geopolityczna (na tzw. wschodniej flance NATO i Unii Europejskiej) oraz historia trudnych relacji z Rosją. Państwa te wielokrotnie ostrzegały swoich zachodnich sojuszników przed agresywną postawą Rosji, a w przeciągu ostatniego roku (za wyjątkiem Węgrzech) stały się jednymi z bardziej aktywnych podmiotów wspierających Ukrainę i dążących do wzmocnienia nacisków na Rosję. Niniejsza analiza ma na celu przegląd reakcji Polski, jako państwa frontowego, na rosyjską agresję na Ukrainę.

Niniejsza publikacja została sfinansowana ze środków Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim, w ramach konkursu na rozwój współpracy z otoczeniem zewnętrznymi uczelni (grant “Percepcja i retoryka w "państwach frontowych": Wczesna ocena konsekwencji wojny Rosji z Ukrainą” (WSMiP.6.3.2022.3(1)). Stanowi także część raportu “Perception and Rhetoric in “Frontline States”. An early assessment of the consequences of Russia's war in Ukraine” pod red. A. Mazurkiewicz i W. Michnika (w druku).

Źródło ilustracji: Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Pliki do pobrania
pdf
A. Mazurkiewicz - Rok po inwazji Rosji na Ukrainę: Polska jako państwo frontowe