Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komentarze

B. Sajduk - Znaczenie cyberataku na SolarWinds
komentarze

B. Sajduk - Znaczenie cyberataku na SolarWinds

13.01.2021
13 grudnia 2020 roku światowe i amerykańskie media obiegła informacja o naruszeniu bezpieczeństwa w nietajnych sieciach kilku agencji rządowych. Jak się wkrótce okazało był to jeden z najpoważniejszych incydentów, o jakim usłyszała opinia publiczna w ostatnich latach. Ofiarami ataku stały się m.in. amerykańskie Departamenty: Skarbu, Energii oraz Stanu, a także Narodowa Agencja Telekomunikacji i Informacji Departamentu Handlu, oraz Narodowy Instytut Zdrowia Departamentu Zdrowia (NIH). Co szczególnie ważne, szkodliwe oprogramowanie znaleziono również w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) oraz Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA). Ofiarami padło także co najmniej kilkaset prywatnych firm na całym świecie.
więcej o B. Sajduk - Znaczenie cyberataku na SolarWinds
D. Dziwisz - ACDC i hakowanie zwrotne: „Stairway to Heaven” czy jednak „Highway to Hell”?
komentarze

D. Dziwisz - ACDC i hakowanie zwrotne: „Stairway to Heaven” czy jednak „Highway to Hell”?

28.12.2020
W Stanach Zjednoczonych od wielu lat toczy się debata o aktywnej cyberobronie (ang. active cyber defense) i cyberataku zwrotnym (ang. hack back). Sednem dyskusji jest to, czy ofiary cyberprzestępstwa z sektora prywatnego powinny mieć w pewnych przypadkach możliwość przeprowadzenia odpowiedzi na atak poza własnymi sieciami. Do tej pory takie działania zarezerwowane były wyłącznie dla organów ściągania, w tym przede wszystkim FBI. Rozważana w Kongresie Ustawa o aktywnej cyberobronie (Active Cyber Defense Certainty Act, ACDC) zniosłaby to ograniczenie, umożliwiając firmom prywatnym stosowanie agresywnych środków cyberobrony tak, aby poza własnymi sieciami mogły nie tylko identyfikować napastników, ale nawet niszczyć dane pierwotnie skradzione.
więcej o D. Dziwisz - ACDC i hakowanie zwrotne: „Stairway to Heaven” czy jednak „Highway to Hell”?
A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2019
komentarze

A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2019

31.10.2020
Latem każdego roku publikowane są cztery rodzaje informacji obrazujących skalę inwigilacji w Polsce w roku poprzednim. Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym bilingów, podsłuchów, kontroli korespondencji i danych użytkowników, którymi w 2019 r. interesowały się polskie instytucje bezpieczeństwa. Jak zawsze w przypadku prowadzonych przez nie niejawnych działań, informacje są skąpe, a w ślad za każdą niepełną odpowiedzią podąża szereg pytań i wątpliwości.
więcej o A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2019