The National Security Department contributes to a new Horizon Europe project
aktualności badania

The National Security Department contributes to a new Horizon Europe project

19.02.2024
Academics of the National Security Department have been involved in a new Horizon Europe project – InvigoratEU: Preparing Europe for its future, a three-year research endeavour which started in January 2024. Artur Gruszczak, Chair in National Security, Piotr Bajor, Associate Professor and Agata Mazurkiewicz, Assistant Professor, will contribute to the study of the EU’s relations with with its eastern neighbours and the countries of the Western Balkans. Professor Gruszczak, as a coordinator of the project team at the Jagiellonian University and a co-coordinator of WorkPackage 8 „Security and defence and EU’s robust capacity building together with the neighbourhood”, will promote research which takes up such matters as European security, resilience building in the EU and its partners and associates in the neighbourhood, defence transformation, especially as a result of the war in Ukraine, and – last but not least – changing dynamics of the EU’s (and NATO’s) cooperative frameworks and their impact on European and transatlantic security.
więcej o The National Security Department contributes to a new Horizon Europe project
Prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl
aktualności popularyzacja wiedzy

Prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl

13.02.2024
Pracownik KBN INPiSM UJ prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl dotyczący aktualnej sytuacji akademickiego szkolnictwa wojskowego w Polsce oraz rekomendacji przeprowadzenia jego systemowej reformy.
więcej o Prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl
Artykuł pracowników Katedry w "Applied Cybersecurity & Internet Governance"
aktualności publikacje

Artykuł pracowników Katedry w "Applied Cybersecurity & Internet Governance"

08.01.2024
Z przyjemnością informujemy, że w czasopiśmie "Applied Cybersecurity & Internet Governance" wydawanego przez NASK – National Research Institute ukazał się artykuł dr Dominiki Dziwisz i dr. Błażeja Sajduka pt. "The Russia-Ukraine conflict from 2014 to 2023 and the significance of a strategic victory in cyberspace".
więcej o Artykuł pracowników Katedry w "Applied Cybersecurity & Internet Governance"