Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

P. Dańda - Arktyczny dylemat bezpieczeństwa – nowy podział sił w regionie?
analizy

P. Dańda - Arktyczny dylemat bezpieczeństwa – nowy podział sił w regionie?

06.02.2022
Region Arktyki cieszy się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza ze strony światowych potęg takich jak Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. W drugiej dekadzie XXI wieku zwiększyła się częstotliwość wydawania dokumentów strategicznych, które odnoszą się do Arktyki. W 2018 roku, po opublikowaniu pierwszej strategii arktycznej, w rywalizację o surowce naturalne i wpływy ekonomiczne włączyły się Chiny. W stosunkach międzynarodowych można zaobserwować zbliżenie Rosji i Chin, co ma wpływ na ich relacje ze Stanami Zjednoczonymi, a rosnąca potęga Państwa Środka staje się zagrożeniem dla pozycji supermocarstwa zajmowanej przez USA.
więcej o P. Dańda - Arktyczny dylemat bezpieczeństwa – nowy podział sił w regionie?
G. Julukhidze - Narracje rosyjskiej propagandy i dezinformacji w Gruzji
analizy

G. Julukhidze - Narracje rosyjskiej propagandy i dezinformacji w Gruzji

01.02.2022
Federacja Rosyjska coraz częściej wykorzystuje propagandę jako broń do realizacji własnych interesów w różnych krajach. Gruzja nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co prawda wykorzystanie propagandy przez Kreml do realizacji celów polityki zagranicznej nie jest zjawiskiem nowym, jednak w ostatnich latach jej jakość i skala znacznie wzrosły. Podobnie jak kraje zachodnie, które zaczęły zdawać sobie sprawę z realnego zagrożenia propagandowego, rząd gruziński musi w porę rozpoznać narastający problem i opracować państwową politykę zwalczania propagandy.
więcej o G. Julukhidze - Narracje rosyjskiej propagandy i dezinformacji w Gruzji
P. Frankowski - Powrót do gwiazd. Ukraiński program kosmiczny 2022
analizy

P. Frankowski - Powrót do gwiazd. Ukraiński program kosmiczny 2022

27.01.2022
Po rozpadzie ZSRR Ukraina odziedziczyła około 1/3 potencjału radzieckiego przemysłu kosmicznego, który w okresie istnienia ZSRR był zasadniczo związany z sektorem wojskowym. Zakończenie zimnej wojny oznaczało zatrzymanie zamówień na usługi i produkty biur przemysłu kosmicznego. Po latach stagnacji, nieudanych projektów takich jak Sea Launch czy Cyclone 4M, a także załamania współpracy z rosyjskim przemysłem kosmicznym w wyniku kryzysu na wschodzie Ukrainie, ukraiński przemysł kosmiczny wraca na właściwą drogę. Wystrzelenie satelity Sicz w styczniu 2022 roku na orbitę oraz powrót do programu Cyclone we współpracy z Kanadą to duża zmiana w dynamice ukraińskiego programu kosmicznego, którego założenia są niezywkle ambitne.
więcej o P. Frankowski - Powrót do gwiazd. Ukraiński program kosmiczny 2022