Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komentarze

A. Tyszkiewicz - Mechanizm Talliński: istotne wsparcie cybernetyczne dla ukraińskiej infrastruktury krytycznej
komentarze

A. Tyszkiewicz - Mechanizm Talliński: istotne wsparcie cybernetyczne dla ukraińskiej infrastruktury krytycznej

15.01.2024
Zainaugurowany w grudniu 2023 r. Mechanizm Talliński stanowi instytucjonalną odpowiedź grupy państw NATO, Unii Europejskiej i prywatnych partnerów czynnie wspierających Ukrainę, starających się powstrzymać destrukcyjne działania Rosji naruszające ukraińskie interesy w sferze bezpieczeństwa cyfrowego. Ataki rosyjskich grup hakerskich związanych z wywiadem wojskowym GRU, zagrażające utrzymaniu systemów łączności, przepływów pieniężnych czy podejmowania decyzji, skutkowały wypracowaniem procedur mających na celu nie tylko bezpośrednią i efektywną reakcję na dane zdarzenie, ale także prowadzących do naprawy zniszczeń oraz rozwoju zdolności do reagowania, obrony i odstraszania po zakładanym ustaniu działań wojennych.
więcej o A. Tyszkiewicz - Mechanizm Talliński: istotne wsparcie cybernetyczne dla ukraińskiej infrastruktury krytycznej
M. Kolaszyński - Trudne początki Komisji ds. Służb Specjalnych X kadencji Sejmu
komentarze

M. Kolaszyński - Trudne początki Komisji ds. Służb Specjalnych X kadencji Sejmu

09.01.2024
Po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 r. ukonstytuowała się Komisja ds. Służb Specjalnych (KSS) Sejmu X kadencji. Wyzwania, jakie przed nią stoją są ogromne. Panuje niemal powszechny pogląd o iluzoryczności kontroli parlamentarnej nad służbami specjalnymi. Pierwsze miesiące pracy komisji ukazują problemy z ukonstytuowaniem się jej składu oraz określeniem statusu przewodniczącego. Stabilność w tym zakresie stanowi podstawę do budowy odpowiedniej pozycji ustrojowo-politycznej KSS i docelowo jej współuczestnictwo w rozwiązywaniu realnych wyzwań, jakie stoją przed służbami specjalnymi i politycznym nadzorem nad tymi instytucjami.
więcej o M. Kolaszyński - Trudne początki Komisji ds. Służb Specjalnych X kadencji Sejmu
A. Gruszczak - Polskie służby specjalne – w oczekiwaniu na nowe otwarcie
komentarze

A. Gruszczak - Polskie służby specjalne – w oczekiwaniu na nowe otwarcie

04.12.2023
Sytuacja powstała w Polsce po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. odzwierciedla potrzebę zasadniczych przeobrażeń w funkcjonowaniu instytucji państwowych oraz administracji publicznej. Szczególnie ważna jest kwestia zmian w systemie służb specjalnych i instytucji bezpieczeństwa wyposażonych w kompetencje rozpoznawczo-wywiadowcze. W komentarzu scharakteryzowano podłoże tych zmian oraz nakreślono sześć priorytetów reformy polskich służb specjalnych.Sytuacja powstała w Polsce po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. odzwierciedla potrzebę zasadniczych przeobrażeń w funkcjonowaniu instytucji państwowych oraz administracji publicznej. Szczególnie ważna jest kwestia zmian w systemie służb specjalnych i instytucji bezpieczeństwa wyposażonych w kompetencje rozpoznawczo-wywiadowcze. W komentarzu scharakteryzowano podłoże tych zmian oraz nakreślono sześć priorytetów reformy polskich służb specjalnych.
więcej o A. Gruszczak - Polskie służby specjalne – w oczekiwaniu na nowe otwarcie