Nowa książka autorstwa pracowników Katedry Bezpieczeństwa Narodowego

Z przyjemnością informujemy, że nakładem wydawnictwa Księgarnia Akademicka ukazała się monografia "Polskie studia wywiadowcze. Stan i perspektywy badań". Jej autorami są pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ: Artur Gruszczak i Arkadiusz Nyzio oraz naukowiec z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Arkadiusz Lewandowski.

Publikacja jest pierwszą w polskim piśmiennictwie naukowym analizą stanu badań problematyki wywiadu i kontrwywiadu (intelligence studies) przez polskich naukowców i ekspertów. Opisuje także związek tych badań z dydaktyką na polskich uczelniach, ujmując studia wywiadowcze zarówno jako przedmiot nauczania, jak i temat prac dyplomowych oraz rozpraw doktorskich. Autorzy dokonali intelektualnej inwentaryzacji stanu polskich studiów wywiadowczych poprzez analizę dotychczasowych osiągnięć, a także ich odbiór w środowisku samych badaczy, jak też ekspertów i funkcjonariuszy służb specjalnych. Zidentyfikowali silne i słabe strony badań nad wywiadem i kontrwywiadem, zarysowali obszar czekający na dalsze badania („ziemie nieodkryte”) oraz wyznaczyli kierunki rozwoju polskich studiów wywiadowczych.

Książka ukazała się wyłącznie w formie elektronicznej, w otwartym dostępie (licencja Creative Commons), w wersji pełnotekstowej na stronie wydawnictwa: https://books.akademicka.pl/publishing/catalog/book/631

Publikacja jest efektem projektu badawczego „Studia wywiadowcze – kierunki badań i perspektywy rozwoju (sub)dyscypliny” kierowanego przez Arkadiusza Nyzio i sfinansowanego ze środków Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.