aktualności

18.03.2024
Z wielką radością informujemy, że lic. Szymon Główka student bezpieczeństwa narodowego w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych zajął I miejsce w XIII edycji Ogólnopolskiego konkursu Szefa ABW na najlepszą pracę magisterską lub licencjacką dotyczącą bezpieczeństwa państwa w kontekście zagrożeń wywiadowczych, terrorystycznych, ekonomicznych. W tym samym konkursie został wyróżniony również lic. Franciszek Dziadkowiec-Wędlikowski student bezpieczeństwa narodowego INPiSM UJ.
więcej o Studenci bezpieczeństwa narodowego laureatami Ogólnopolskiego konkursu Szefa ABW na najlepszą pracę magisterską lub licencjacką
The National Security Department contributes to a new Horizon Europe project
aktualności badania

The National Security Department contributes to a new Horizon Europe project

19.02.2024
Academics of the National Security Department have been involved in a new Horizon Europe project – InvigoratEU: Preparing Europe for its future, a three-year research endeavour which started in January 2024. Artur Gruszczak, Chair in National Security, Piotr Bajor, Associate Professor and Agata Mazurkiewicz, Assistant Professor, will contribute to the study of the EU’s relations with with its eastern neighbours and the countries of the Western Balkans. Professor Gruszczak, as a coordinator of the project team at the Jagiellonian University and a co-coordinator of WorkPackage 8 „Security and defence and EU’s robust capacity building together with the neighbourhood”, will promote research which takes up such matters as European security, resilience building in the EU and its partners and associates in the neighbourhood, defence transformation, especially as a result of the war in Ukraine, and – last but not least – changing dynamics of the EU’s (and NATO’s) cooperative frameworks and their impact on European and transatlantic security.
więcej o The National Security Department contributes to a new Horizon Europe project
Prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl
aktualności popularyzacja wiedzy

Prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl

13.02.2024
Pracownik KBN INPiSM UJ prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl dotyczący aktualnej sytuacji akademickiego szkolnictwa wojskowego w Polsce oraz rekomendacji przeprowadzenia jego systemowej reformy.
więcej o Prof. dr hab. Dariusz Kozerawski udzielił wywiadu dla onet.pl