Udział prof. Artura Gruszczaka w warsztatach EWIS

Prof. dr hab. Artur Gruszczak, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego, wziął udział w międzynarodowych warsztatach naukowych, 11th European Workshops in International Studies zorganizowanych przez Europejskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych (EISA) i Uniwersytet Kadir Has w Stambule, w dniach 3-5 lipca br.

Profesor Gruszczak był organizatorem i współkoordynatorem (wraz z Emel Parlar Dal z Uniwersytetu Marmara w Stambule) warsztatu nt. The EU’s Actorness in Face of Regional and Global Crises and Security Imbroglios. W warsztacie uczestniczyło 17 naukowców, którzy przedstawili referaty dotyczące różnych aspektów podmiotowości Unii Europejskiej w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym, odnoszących się do bezpieczeństwa i zarządzania kryzysami. Profesor Gruszczak przedstawił referat nt. „The EU's Actorness in Face of Disruptive Actors: The Case of Terrorist and Extremist Groups”, w którym przedstawił wyniki zadania badawczego „Unraveling disruptive performance of anti-democratic actors” realizowanego w ramach Future Democracy Lab, będącego projektem flagowym programu Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Profesor Gruszczak wziął także udział w debacie zorganizowanej przez prof. Tomasza Stępniewskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kanwie analizy Instytutu Europy Środkowej dotyczącej priorytetów NATO przed szczytem w Waszyngtonie w 2024 r. W dyskusji wzięli udział eksperci z Uniwersytetu Kadir Has, na czele z prof. Mustafą Aydinem, przewodniczącym Tureckiej Rady Stosunków Międzynarodowych.

Ilustracje: EWIS, Emel Parlar Dal / X.