Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komentarze

A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2020
komentarze

A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2020

03.11.2021
W drugiej połowie każdego roku publikowane są cztery rodzaje informacji obrazujących skalę inwigilacji w Polsce w roku poprzednim. Warto przyjrzeć się statystykom dotyczącym bilingów, podsłuchów, kontroli korespondencji i danych użytkowników, którymi w 2020 r. interesowały się polskie instytucje bezpieczeństwa. Jak zawsze w przypadku prowadzonych przez nie niejawnych działań, informacje są skąpe, a w ślad za każdą niepełną odpowiedzią podąża szereg pytań i wątpliwości.
więcej o A. Nyzio - Inwigilacja w Polsce A.D. 2020
B. Kosowski - Zasadność wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego wobec sytuacji kryzysowej na granicy z Białorusią
komentarze

B. Kosowski - Zasadność wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego wobec sytuacji kryzysowej na granicy z Białorusią

02.09.2021
Komentarz odnosi się do zasadności wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego wobec sytuacji kryzysowej na granicy z Białorusią, w aspekcie funkcjonujących w Polsce unormowań prawnych odnoszących się do stanów nadzwyczajnych. Autor wyraża pogląd, iż z przyczyn formalnych bardziej uzasadnione byłoby wprowadzenie stanu wojennego niż stanu wyjątkowego.
więcej o B. Kosowski - Zasadność wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego wobec sytuacji kryzysowej na granicy z Białorusią
A. Gruszczak - Klęska Zachodu i przyszłość „Chaosistanu”
komentarze

A. Gruszczak - Klęska Zachodu i przyszłość „Chaosistanu”

18.08.2021
Lament nad upadkiem Kabulu i powrotem Talibów do władzy w Afganistanie słychać donośnie w całym zachodnim świecie, a jego echa pobrzmiewają w innych częściach globu. To w rzeczy samej historyczne wydarzenie napawa trwogą rządy i społeczeństwa zachodnich mocarstw i budzi niepokój państw regionu Azji Południowej. Pamięć o poprzednich rządach Talibów (1996-2001), kultywowana dla uzasadnienia interwencji NATO i dwudziestoletniej kurateli Zachodu nad władzami Afganistanu, obfituje w przykłady barbarzyństwa, okrucieństwa i łamania praw człowieka. Nasuwa bezpośrednie skojarzenia z działalnością Państwa Islamskiego oraz innych skrajnych islamistycznych grup zbrojnych. Dramatyczne sceny ucieczki przedstawicieli państw zachodnich i ich najbliższych współpracowników, oblężone lotnisko w Kabulu i doniesienia z terenów zajętych ostatnio przez Talibów dopełniają obrazu porażki poniesionej przez koalicję Zachodu w Afganistanie. Przyszłość „Chaosistanu” – używając określenia gen. McChrystala – zawiera się w słynnym powiedzeniu przypisywanym przywódcy talibów mulle Mohammadowi Omarowi: „Amerykanie mają zegarki. My mamy czas”.
więcej o A. Gruszczak - Klęska Zachodu i przyszłość „Chaosistanu”