Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

P. Frankowski - Powrót do gwiazd. Ukraiński program kosmiczny 2022
analizy

P. Frankowski - Powrót do gwiazd. Ukraiński program kosmiczny 2022

27.01.2022
Po rozpadzie ZSRR Ukraina odziedziczyła około 1/3 potencjału radzieckiego przemysłu kosmicznego, który w okresie istnienia ZSRR był zasadniczo związany z sektorem wojskowym. Zakończenie zimnej wojny oznaczało zatrzymanie zamówień na usługi i produkty biur przemysłu kosmicznego. Po latach stagnacji, nieudanych projektów takich jak Sea Launch czy Cyclone 4M, a także załamania współpracy z rosyjskim przemysłem kosmicznym w wyniku kryzysu na wschodzie Ukrainie, ukraiński przemysł kosmiczny wraca na właściwą drogę. Wystrzelenie satelity Sicz w styczniu 2022 roku na orbitę oraz powrót do programu Cyclone we współpracy z Kanadą to duża zmiana w dynamice ukraińskiego programu kosmicznego, którego założenia są niezywkle ambitne.
więcej o P. Frankowski - Powrót do gwiazd. Ukraiński program kosmiczny 2022
P. Frankowski - Zmiany w azjatycko-pacyficznym układzie sił
analizy

P. Frankowski - Zmiany w azjatycko-pacyficznym układzie sił

18.01.2022
Utworzenie Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Ekonomicznego (RCEP) przyczyni się do znaczących zmian w gospodarce światowej. Będzie ono miało istotny wpływ na regionalne łańcuchy dostaw i pozycję ChRL w regionie. Porozumienie, choć ma przede wszystkim charakter ekonomiczny, przynosi istotne zmiany geopolityczne. W przeciwieństwie do planowanych przez Unię Europejską czy Kanadę umów o wolnym handlu, RCEP nie dostarcza rozwiązań w zakresie kwestii pozahandlowych, takich jak środowisko naturalne, standardy pracy czy przedsiębiorstwa państwowe. Osłabia to pozycję czołowych aktorów międzynarodowych, takich jak UE i USA, dążących do promowania zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju gospodarczego.
więcej o P. Frankowski - Zmiany w azjatycko-pacyficznym układzie sił
W. Hebda - Gaz ziemny w procesie dekarbonizacji polskiej energetyki
analizy

W. Hebda - Gaz ziemny w procesie dekarbonizacji polskiej energetyki

07.01.2022
Bezpieczeństwo energetyczne stało się kluczową kwestią w ostatnich latach, nie tylko dla Polski, ale też innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska energetyka wymaga dynamicznej modernizacji, co jest konsekwencją istnienia przestarzałej technologii opartej w głównej mierze na węglu (ok. 50-60% w miksie energetycznym). Transformacja energetyczna w kierunku niskoemisyjnej energii wymaga okresu przejściowego tzn. sukcesywnej dekarbonizacji poprzez gazyfikację (w pierwszej fazie), a następnie zredukowanie paliw kopalnych (węgiel, ropa, gaz) na rzecz odnawialnych źródeł energii (w drugiej fazie). Z tego względu w najbliższej dekadzie lub dwóch nastąpi zwiększone zużycie gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce.
więcej o W. Hebda - Gaz ziemny w procesie dekarbonizacji polskiej energetyki