Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W. Hebda - Kuda ideš Srbijo? – czy strategiczne partnerstwo Serbii z Rosją przetrwa w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę?

W. Hebda - Kuda ideš Srbijo?  – czy strategiczne partnerstwo Serbii z Rosją przetrwa w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę?

W ostatnich tygodniach obserwujemy wydarzenia, które  zważywszy na doświadczenia Europejczyków w XX w.  jeszcze do niedawna jawiły się jako niewyobrażalne czy wręcz bezsensowne. Mowa o rosyjskiej agresji na Ukrainę, która przekształciła się w wojnę pochłaniająca każdego dnia wiele ofiar. W tym też kontekście zauważalna jest zróżnicowana reakcja międzynarodowa. Większość państw opowiedziało się za utrzymaniem integralności terytorialnej Ukrainy i potępiło działania państwa rosyjskiego. Oczywiście można doszukać się i takich, które próbują zachować neutralne podejście do wydarzeń w Ukrainie, nieliczne zaś popierają Rosję. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na te państwa, które z różnych względów są w ścisłym sojuszu z Rosją. Z pewnością jednym z nich jest Republika Serbii.

Wiktor Hebda

Komentarz KBN nr 7 (96) / 2022              

31 marca 2022 r.

W ostatnich tygodniach obserwujemy wydarzenia, które - zważywszy na doświadczenia Europejczyków w XX w. - jeszcze do niedawna jawiły się jako niewyobrażalne czy wręcz bezsensowne. Mowa o rosyjskiej agresji na Ukrainę, która przekształciła się w wojnę pochłaniająca każdego dnia wiele ofiar. W tym też kontekście zauważalna jest zróżnicowana reakcja międzynarodowa. Większość państw opowiedziało się za utrzymaniem integralności terytorialnej Ukrainy i potępiło działania państwa rosyjskiego. Oczywiście można doszukać się i takich, które próbują zachować neutralne podejście do wydarzeń w Ukrainie, nieliczne zaś popierają Rosję. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na te państwa, które z różnych względów są w ścisłym sojuszu z Rosją. Z pewnością jednym z nich jest Republika Serbii.

Źródło ilustracji: Crimean News Agency

Pliki do pobrania
pdf
W. Hebda - Kuda ideš Srbijo? – czy strategiczne partnerstwo Serbii z Rosją przetrwa w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę?