Przejdź do głównej treści

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Analizy

analizy

Na drodze do demokracji? Zimbabwe przed wyborami 2018 r.

12.03.2018
W listopadzie 2017 roku na skutek zamachu stanu po 37 latach odsunięty od władzy został Robert G. Mugabe, 93-letni prezydent Republiki Zimbabwe (RZ). Nowym szefem państwa, zaprzysiężonym w dniu 24 listopada 2017 roku, został Emmerson Dambudzo Mnangagwa. Podobnie jak poprzednik, był uczestnikiem walk o niepodległość kraju, współtwórcą i jedną z głównych postaci w rzadzącym Afrykańskim Narodowym Związku Zimbabwe - Froncie Patriotycznym (Zimbabwe AfricanNational Union – Patriotic Front, ZANU-PF). Mnangagwa sprawował w przeszłości m.in. funkcje ministra bezpieczeństwa narodowego oraz wiceprezydenta RZ.
więcej o Na drodze do demokracji? Zimbabwe przed wyborami 2018 r.
analizy

Nowe koncepcje bezpieczeństwa narodowego i obrony Stanów Zjednoczonych

23.02.2018
Na przełomie 2017 i 2018 roku opublikowane zostały dwa istotne dokumenty określające koncepcję bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych oraz zasady i obszar zaangażowania sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych poza granicami kraju. Ogłoszona w grudniu 2017 roku Strategia Bezpieczeństwa Narodowego obejmuje podstawowe koncepcje bezpieczeństwa państwa i świata, zarówno w zakresie promowanych idei, jak i deklarowanych interesów, a także instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego wspieranych przez Stany Zjednoczone. Jest to dokument, który w założeniu nie odbiega od przyjętych dokumentów w latach poprzednich, jednak dokładna analiza wskazuje na kolosalną zmianę strategicznych kierunków aktywności Stanów Zjednoczonych oraz koncepcji amerykańskiego zaangażowania pod przywództwem Donalda Trumpa.
więcej o Nowe koncepcje bezpieczeństwa narodowego i obrony Stanów Zjednoczonych
analizy

Wielkie wyzwania wielkiej koalicji w Niemczech

20.02.2018
Po ponad czteromiesięcznych negocjacjach w polityce niemieckiej doszło do przełomu. 7 lutego 2018 r. partie CDU, CSU i SPD podpisały umowę koalicyjną. Pomimo wygranej w wyborach parlamentarnych 24 września 2017 r., zwycięstwo chadeków w kategoriach kosztów politycznych pozostaje zaledwie zwycięstwem pyrrusowym. Co więcej, losy rządów wielkiej koalicji nie są jeszcze przesądzone. Do początku marca 2018 r.wśród członków SPDbędzie trwało referendum dotyczące przyjęcia wynegocjowanej umowy i powstania koalicji, którego wyniki będą znane 4 marca. Niepewności dodaje obecna sytuacja w partii socjaldemokratów, którym daleko do jednomyślności i politycznego konsensusu.
więcej o Wielkie wyzwania wielkiej koalicji w Niemczech