Zagnieżdżone portlety
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Analizy
analizy
P. Orłowski - Siły specjalne w Afryce. Ćwiczenie „Flintlock”
14.05.2020
Ćwiczenie sił specjalnych pod kryptonimem „Flintlock”, organizowane rokrocznie w Afryce, stwarza unikatowe możliwości rozwoju zdolności sił specjalnych państw NATO, państw partnerskich oraz afrykańskich państw-gospodarzy. Wymagające środowisko operacyjne, kategoria wyzwań, z którymi muszą mierzyć się siły specjalne w Afryce, czy wreszcie zdolności do przerzutu sił w rejon ćwiczenia to wszystko stwarza możliwości sprawdzenia posiadanych zdolności oraz rozwoju nowych umiejętności, niemożliwych do przetestowania gdziekolwiek indziej na świecie. Autor stara się wykazać, że dla sił specjalnych Afryka stanowi specyficzne wyzwanie, wymagające odrębnego procesu przygotowania, planowania i prowadzenia operacji specjalnych.
więcej o P. Orłowski - Siły specjalne w Afryce. Ćwiczenie „Flintlock”
analizy
J. Niemiec - Dyrektoriat ds. Religijnych jako instrument tureckiej polityki zagranicznej w Europie
25.04.2020
Wbrew powszechnemu przekonaniu, Republika Turcja nigdy nie przyjęła europejskiego modelu sekularyzmu. Z analizy tureckiego prawodawstwa wynika, iż świeckość w Turcji rozumiana jest jako ścisła kontrola państwa nad religią. Absolutny nadzór nad religijnością obywateli zapewnia rządzącym powołany w 1924 roku jest Dyrektoriat ds. Religijnych (Diyanet). Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku instytucja rozpoczęła działalność międzynarodową, ofiarowując wsparcie religijne dla tureckiej diaspory w Europie Zachodniej. Po przejęciu władzy w Turcji przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju, Diyanet stał się jednym z głównych narzędzi tureckiej dyplomacji publicznej, która promuje polityczną wizję prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana na całym świecie.
więcej o J. Niemiec - Dyrektoriat ds. Religijnych jako instrument tureckiej polityki zagranicznej w Europie
analizy
M. Rekowski - 5G w roku COVID-19: jak pandemia wpłynie na polityczną dyskusję o budowie 5G w Europie?
20.04.2020
W ostatnich dniach media zapełniły się doniesieniami o podpalaniu masztów stacji bazowych 5G w Europie przez domniemanych zwolenników teorii spiskowej, którzy twierdzą, iż to sieć nowej generacji odpowiedzialna jest za rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Globalna debata na temat rozwoju sieci 5G rozgorzała jednak wcześniej i dotyczyła zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa związanych z wykorzystaniem sprzętu produkowanego przez chińskie firmy. W 2019 roku obawy te zdominowały dyskusję o 5G w Unii Europejskiej. Pandemia koronawirusa może w dłuższej perspektywie rzeczywiście wiązać się z szybszą budową i wdrożeniem sieci 5G w Europie.
więcej o M. Rekowski - 5G w roku COVID-19: jak pandemia wpłynie na polityczną dyskusję o budowie 5G w Europie?